طرح درس روزانه
اداره آموزش و پرورش پارس آباد
ماده درسی: علوم تجربی موضوع درس: ماشین های ساده
(اهرم ها) کلاس: سوم راهنمایی مدت: 75دقیقه تاريخ:
نام دبیر : رباب رحیمی نام آموزشگاه:الزهر
ا
هدف کلی: آشنایی دانش آموزان با ماشین های ساده ازجمله اهرم ها
هدفهای رفتاری: پس از پایان آموزش از دانش آموزان انتظار می رود بتوانند:
1:ماشین ساده را تعریف کند. 2:اهرم را با ذکر یک مثال تعریف کند. 3: انواع اهرم ها را با رسم شکل نام گذاری کند 4: اجزای مختلف یک اهرم را روی شکل نشان دهد.5:انواع اهرم ها را باهم مقایسه کند.6:با انجام آزمایشی چگونگی کاراهرم ها را توضیح دهد.7:مزیت مکانیکی اهرم ها را بدست آورد. 8:درانجام آزمایش ها با افراد گروه مشارکت فعال داشته باشد. 9: علاقه مندی خود را در بحث گروهی نشان دهد.
روش تدریس: روش تلفیقی(بارش مغزی،بحث گروهی،مشاهده،پرسش و پاسخ،روش توضیحی،آزمایش،اندازه گیری)
مدل کلاس و گروه آموزشی: نیم دایره ای یا Uشکل مواد آموزشی تصویر،کتاب،اهرم ،وزنه ، پایه ،رایانه ، CD آموزشی، گچ رنگی،تخته کلاس
اجرای تدریس (فرآیند یاددهی-یادگیری و تعامل تجربیات ارتباط و آماده سازی و ایجاد انگیزه)
1:احوالپرسی،حضور و غیاب،بررسی وضعیت روحی و روانی،تغییر فضای فیزیکی کلاس،حدیث.
2:طرح سئوال جهت آماده سازی(مثال: هر وسیله ای که کار ما را آسان کند جه نام دارد؟ ماشین ها به چه روش ها یی به ما کمک می کنند؟ و طرح چند پرسش دیگر3: نشان دادن چند تصویر آماده. 20 دقیقه
ارزشیابی تشخیصی 1 : وسیله ای که کار ما را آسان کند چه نام دارد؟ 2:آیا تمام ماشین ها به طور یکسان به ما کمک می کنند؟ 3: ماشین ها به چه راه هایی به ما کمک می کنند؟4:اهرم را تعریف کند. 5:انواع اهرم را نام ببرد.و...10دقیقه
فعالیت های معلّم :
بررسی تکالیف دانش آموزان با امضاء و تاریخ و ثبت نمره، تشویق تکالیف برتر،طرح چند پرسش از درس قبل، کنترل و راهنمایی در هنگام آزمایش ، استفاده ازCD آموزشی بوسیله ی رایانه.
فعّالیّت های دانش آموز : دادن پاسخ به
پرسش های معلم ،مشاهده تصاویر اهرم ها و بحث وتبادل نظر در مورد آن ها،انجام آزمایش به صورت گروهی ،خواندن متن درس ،رسم انواع اهرم ها ومقایسه ی آن ها،جمع بندی درس توسط دانش آموزان واصلاح آن بوسیله ی دبیر. 25 دقیقه
ارزشیابی تکوینی و پایانی 1:اهرم را تعریف کند وچند مثال ذکر کند.2:انواع اهرم ها را بار سم شکل نام گذاری کند. 3: اهرم نوع اول و نوع دوم را باهم مقایسه کند.4:مزیت مکانیکی یک اهرم را بدست آورد.10 دقیقه
فعّالیت های خلاقانه دانش آموز :طراحی نقشه ی مفهومی اهرم ها باذکر مثال 5 دقیقه
تعیین تکلیف (عمومی-گروهی- انفرادی) چند اهرم راکه در زندگی شما کاربرد دارد شکل آن را را رسم کرده وبازوها راونیروهاوتکیه گاه رادرآن ها مشخص کنید . (انفرادی) 5 دقیقه